Rapportvinnare

Här kan du se rapportvinnarna för den senaste rapportperioden. Du kan även se hur volymen, trenden, marknadsfasen och stängningen var på rapportdagen. Du finner även statistik för hur dessa parametrar har påverkar utvecklingen av rapportvinnarna de nästkommande 50 dagarna.

Rapportvinnare

BolagResultatMarknadsfasStängningTrendVolume
Munters Group14.10%1113.6
H&M B13.67%0113.8
Evolution Gaming12.16%1014.8
ICA Gruppen10.91%1014.3
SOBI10.37%1015.1
Axfood10.17%1112.9
JM9.58%1115.1
Intrum8.10%1113.5
AstraZeneca7.77%1112.2
Nobia7.68%1113.6
SEB A4.89%1112.6
SCA B4.46%1112.6
Autoliv4.46%1103.1
Wihlborgs4.13%1112.1
Pandox3.56%1111.4
SKF B3.14%1012.7
Lundberg2.56%1111.3
Bravida Holding2.30%1112.5
LUPE2.24%1111.3
Holmen B2.10%1112.9
Atrium Ljungberg1.75%1110.8
AAK1.73%1112.2
Atrlas Copco A1.67%1111.7
Castellum1.61%1111.2
Tele2 B1.47%1112
Latour B1.46%1111.5
Betsson B1.40%1103.7
Telia1.13%1111.5
Assa Abloy B1.11%1012.9
Trelleborg B1.06%1102.7
Sagax B1.05%1010.5
Bonava B0.98%1010.5
Kungsleden0.97%1111.7
SAAB B0.91%1101.4
Avanza0.89%1100.8
Investor B0.68%1110.7
Resurs Holding0.43%1002.1
Klövern B0.06%1111.2

Uppdaterad 2019-09-04

Resultat – visar hur bolaget gick på rapportdagen i %.
Marknadsfas – visar om det var en positiv eller negativ marknadsfas när bolaget rapporterade. 1 = positiv marknadsfas och 0 = negativ marknadsfas.
Stängning – visar om bolaget stängde i de övre eller undre 50% av candlesticket. 1 = stängde i de övre 50% och 0 = stängde i det undre 50%.
Trend – visar om bolaget befann sig i en negativ eller positiv trend när bolaget rapporterade. 1 = positiv trend (stängning över MA200) och 0 = negativ trend (stängning under MA200).
Volume – visar hur stor volymen var på rapportdagen. Volymen visas i antal gånger 66 dagars genomsnittliga volymen. En 2:a betyder alltså att volymen var dubbelt så stor den dagen som den genomsnittet de 66 senaste dagarna.

Statistik Rapportvinnare

Nedan följer statistik för hur rapportvinnarna har utvecklats de nästkommande 50 dagarna efter en rapport beroende på ett antal parametrar. Statistiken är hämtat från en studie jag har gjort och om du vill se hela denna studie kan du göra det här.

Resultat “Rapportvinnare”

Här studerar vi och ser hur utvecklingen på rapportdagen har för betydelse för den framtida utvecklingen.

Snittvinst

UppAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
0%10690.43%0.55%0.68%0.76%0.78%1.19%1.58%
1%8730.43%0.54%0.72%0.82%0.81%1.30%1.67%
2%6760.50%0.59%0.74%0.81%0.77%1.33%1.55%
3%5220.58%0.67%0.80%0.87%0.89%1.53%1.75%
4%4080.62%0.76%0.95%0.98%1.10%1.55%1.56%
5%2970.73%0.93%1.12%1.16%1.19%1.60%1.99%
6%2240.74%0.84%1.11%1.15%1.23%1.62%2.16%
7%1730.83%1.07%1.36%1.39%1.49%1.80%2.23%
8%1150.86%1.16%1.33%1.30%1.35%1.75%2.40%
9%860.90%1.13%1.26%1.08%1.16%1.55%2.48%
10%590.93%1.66%1.73%1.43%1.74%2.23%3.58%

Sannolikhet för en vinstaffär

Upp Antal affärer 1 dagar 2 dagar 3 dagar 4 dagar 5 dagar 20 dagar 50 dagar
0% 1069 55.40% 55.50% 58.00% 57.20% 56.70% 58.50% 58.10%
1% 873 55.30% 56.10% 58.20% 57.40% 56.70% 58.70% 58.20%
2% 676 56.80% 57.70% 58.10% 57.50% 56.40% 59.50% 58.20%
3% 522 56.10% 58.00% 57.50% 57.90% 56.10% 60.70% 58.80%
4% 408 56.40% 58.80% 59.30% 59.10% 57.40% 60.30% 58.30%
5% 297 58.60% 60.90% 61.60% 58.60% 58.20% 59.90% 59.30%
6% 224 58.50% 61.60% 61.60% 58.00% 58.90% 59.80% 60.60%
7% 173 60.70% 64.70% 64.70% 60.70% 62.40% 59.50% 61.30%
8% 115 59.10% 65.20% 67.80% 63.50% 61.70% 60.70% 61.70%
9% 86 58.10% 62.80% 65.10% 60.50% 57.00% 59.50% 62.00%
10% 59 57.60% 71.20% 69.50% 64.40% 61.00% 63.20% 67.90%
Skillnad på uppgång från 0-10% på 50 dagars sikt

Resultat “Volymen”

Här studerar vi och ser hur volymen på rapportdagen har för betydelse för den framtida utvecklingen. VI tittar på de tillfällen då aktien har stigit på rapportdagen och volymen har varit X antal gånger 66 dagars genomsnittet för volymen. Vi studerar endast de fall då aktien har stigit på rapportdagen.

Snittvinst

Upp + % volymAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
V>V669430.45%0.54%0.66%0.74%0.77%1.24%1.71%
V>200%V665900.44%0.55%0.73%0.80%0.88%1.20%1.88%
V>300%V663340.64%0.88%0.94%1.02%1.13%1.21%1.79%
V>400%V661630.91%1.21%1.39%1.52%1.77%1.69%2.25%
V>500%V66850.90%1.46%1.52%1.59%1.89%1.72%2.45%

Sannolikhet för en vinstaffär

Upp + % volymAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
V>V6694355.40%55.20%57.30%56.70%56.30%58.80%58.40%
V>200%V6659054.70%55.40%56.80%56.60%55.80%58.50%58.80%
V>300%V6633456.00%57.80%58.40%57.80%58.10%58.80%57.70%
V>400%V6616358.90%61.30%61.30%61.30%65.60%63.00%59.50%
V>500%V668554.10%61.20%62.40%62.40%64.70%65.90%61.70%
Skillnad i snittvinst med tanke på volymen på rapportdagen

Resultat “Trenden”

Här studerar vi och ser hur trenden i aktien på rapportdagen har för betydelse för den framtida utvecklingen. Jag anser att en aktie befinner sig i en positiv trend om aktien ligger över sitt 200 dagars glidande medelvärde, motsatsen gäller då för en negativ trend. Vi studerar endast de fall då aktien har stigit på rapportdagen.

Snittvinst

Upp + TrendAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
Över MA2008340.46%0.63%0.75%0.85%0.85%1.24%1.64%
Under MA2002350.35%0.25%0.41%0.47%0.55%1.25%1.35%

Sannolikhet för en vinstaffär

Upp + TrendAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
Över MA20083457%56.80%59%58.90%58.20%58.70%58.30%
Under MA20023549.80%50.60%54.50%51.10%51.50%58.70%57.10%
Jämförelse av snittvinsten beroende av trenden i aktien

Resultat “Marknadsfasen”

Här studerar vi och ser hur marknadsfasen för börsen på rapportdagen påverkar den framtida utvecklingen. Jag anser att en OMXS30 befinner sig i en positiv marknadsfas om OMXS30 har gjort en månadsstängning över sitt 12 månaders glidande medelvärde. Vi studerar endast de fall då aktien har stigit på rapportdagen.

Snittvinst

Upp + MarknadsfasAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
Positiv6560.43%0.64%0.71%0.87%0.84%0.96%1.82%
Negativ4130.43%0.41%0.62%0.60%0.70%1.68%1.20%

Sannolikhet för en vinstaffär

Upp + MarknadsfasAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
Positiv65655.30%55.60%58.50%58.40%57%56.70%59.20%
Negativ41355.40%55.20%57.10%55.20%56.20%61.70%56.40%
Jämförelse av snittvinsten beroende på marknadsfasen

Resultat “Var i candlesticket”

Här studerar vi och ser hur stängningen på rapportdagen har för en betydelse för den framtida utvecklingen. Vi tittar på om det har något betydelse om stängningen sker i de övre 50% eller de undre 50% på rapportdagen. Vi studerar endast de fall då aktien har stigit på rapportdagen.

Snittvinst

Upp + % stängning i candlesticket Antal affärer 1 dagar 2 dagar 3 dagar 4 dagar 5 dagar 20 dagar 50 dagar
Över 50% 799 0.29% 0.41% 0.55% 0.64% 0.61% 1.08% 1.38%
Under 50% 266 0.88% 0.95% 1.08% 1.15% 1.30% 1.52% 2.21%

Sannolikhet för en vinstaffär

Upp + % stängning i candlesticketAntal affärer1 dagar2 dagar3 dagar4 dagar5 dagar20 dagar50 dagar
Över 50%79953.30%55.30%57.70%57.20%56.60%59.20%58%
Under 50%26661.70%56%59%57.10%56.40%56.40%58.60%
Jämförelse av snittvinsten beroende var i candlesticket stängningen skedde på rapportdagen

Syftet med denna webbplats är att bidra med information och ge min allmänna syn på börsen, index, valutor och råvaror. Det är inte meningen att informationen ensamt ska utgöra underlag eller ses som uppmaningar för köp- och säljbeslut. Informationen är min personliga syn och även om jag anser att de källor och metoder jag använder är tillräckligt tillförlitliga. Nineambell tar inget ansvar för eventuella brister i källmaterialet eller tillförlitligheten i det som erhålls i samband med utnyttjandet utav denna sida. Handel med finansiella instrument innebär alltid en risk. Nineambell svarar inte för eventuella förluster uppkomna genom investeringsbeslut baserade på information från denna webbplats.