You are currently viewing Sammanfattning av våra strategier

Sammanfattning av våra strategier

Jag har publicerat Söndagsstrategin i lite över ett år och jag tänkte det vore bra och sammanfatta lite vilka strategier vi har kommit fram till.

Här kommer en sammanfattning av statistiken för de strategier som vi hittills har tagit fram i Söndagsstrategin. Lägg märke till att de olika strategierna inte är testade på exakt samma aktier eller under samma tidsperiod. 

Detta gör att du inte rakt av kan jämföra alla strategier. För att se mer noggrant hur strategin fungerar och på vilka aktier och under vilken tidsperiod strategin är testat rekommenderar jag dig att gå in på varje enskild strategi.

Strategier för aktier

 SnittavkastningHitratioSnittavk./dagAntal affärer
Double70.63%69.10%0.08%3476
Double7+1.08%72.80%0.14%1619
RSI Impuls1.20%74%0.16%385
Golden Cross9.85%44.70%0.05%192
Super Simple Bollinder Bands1.40%72.90%0.11%1231
Jämviktspendlande MA3.02%77.70%0.05%422
MA200 Kungen av medelvärden5.15%27.00%0.07%790
Blanka med Death Cross-4.01%31.10%-0.03%193
Blanka med volla explosioner1.20%81%0.72%184
Bollinger Strength1.98%58.30%0.03%499
Hamra ut en botten0.81%77.70%0.29%112
Kvartalsvinnarna5.52%61.80%0.09%110
Bollinger Doji1.22%80.10%0.27%156
Bollinger Bands divergenser2.49%80.30%0.23%193
Simple Mean Reversion Strategy1.01%72.30%0.24%256
RSI BHM SMGA1.26%76.90%0.36%445
Turtle Trading Strategy0.15%38.20%0.01%1628
Starkaste aktierna under sommaren11.99%80.80%0.10%120
Kunskap från en RSI2 studie1.12%76.10%0.50%493
Reversal formation0.47%54.40%0.09%2217
Lägga pussel med reversal formation1.19%76.60%0.24%381
Extrema trender1.22%75.80%0.27%712
Mr. Markets Extremer0.96%69.70% 1171
Rikoschett+0.61%56.60%0.20%399
Dubbel jämviktspendling1.27%76%0.37%487
Triss i Stochastic1.33%76%0.40%221
MA20 Bollingerband1.69%73.30%0.43%206
Stochastic divergenser1.59%72.30%0.27%325
Smash day pattern+0.51%66.80%0.18%1091
RSI divergenser2.36%79.50%0.21%224
Vilsna själar11.25%44.20%0.08%163
MACD divergenser1.35%76.40%0.38%386
OBV divergenser1.36%71.80%0.36%291
Nineambell vändning29.66%63.20%0.08%152
RSI med bekräftelse1.16%75.60%0.39%135
The Unusual Suspects1.12%73.80%0.30%393
Aktier med ökat intresse1.30%70.90%0.32%237
Trendens lutning+1.50%79.10%0.43%268
Illa, men inte så illa1.32%77.20%0.38%202
StochBBW1.04%73.90%0.27%433
RSI(2) divergenser+1.16%75.60%0.31%308

Strategier för OMXS30

Snittavkastning Hitratio Snittavk./dag Antal affärer
Double7 0.78% 72.90% 0.11% 129
Double7+ 1.23% 75.90% 0.18% 79
ConnorsRSI 0.83% 60.17% 0.17% 118
ConnorsRSI+ 1.00% 79% 0.26% 81
Golden Cross 18.62% 58.30% 0.07% 12
Super Simple Bollinder Bands 1.15% 79.20% 0.34% 72
Blanka med Death Cross 4.70% 53.80% 0.03% 13
Sell in May and go away 9.42% 78.80% 20
MA12 21.87% 62.50% 16
Midsommarperioden 2.30% 62.50% 32
The Holy Grail 0.69% 69.60% 46

Strategier för PPM fonder

Snittavkastning Hitratio Snittavk./dag Antal affärer
MA200 20.91% 77.40% 0.04% 117
Golden Cross+ 32.90% 89.90% 0.04% 119
Kortsiktiga strategier för PPM fonder 0.93% 73.50% 0.23% 1062

Syftet med denna webbplats är att bidra med information och ge min allmänna syn på börsen, index, valutor och råvaror. Det är inte meningen att informationen ensamt ska utgöra underlag eller ses som uppmaningar för köp- och säljbeslut. Informationen är min personliga syn och även om jag anser att de källor och metoder jag använder är tillräckligt tillförlitliga. Nineambell tar inget ansvar för eventuella brister i källmaterialet eller tillförlitligheten i det som erhålls i samband med utnyttjandet utav denna sida. Handel med finansiella instrument innebär alltid en risk. Nineambell svarar inte för eventuella förluster uppkomna genom investeringsbeslut baserade på information från denna webbplats.

Lämna ett svar